نکاتی برای بهینه سازی صفحه خطای 404

نکاتی برای بهینه سازی صفحه خطای 404

هنگام راه اندازی یک وب سایت، باید برای ایجاد یک صفحه خطای 404 (Page not Found) نیز وقت کافی بگذارید به طوری که این صفحه بتواند بیشترین کارایی را برای کاربرانتان داشته باشد.

ما در این مقاله راهکارهایی را به شما آموزش خواهیم داد که از طریق آنها می توانید صفحات 404 بهینه تری ایجاد کنید، به یاد داشته باشید که با رعایت این نکات در واقع یک نوع بهینه سازی برای موتورهای جستجو نیز انجام داده اید.

  1. به جای صفحه 404 کاربر را به صفحه اصلی بازنگردانید.

بسیاری از سایت ها به جای نمایش یک صفحه 404 مناسب صفحه اصلی سایت را به کاربر نشان می دهند، در واقع این کاربر بسیار بدتر از داشتن یک صفحه ساده متنی 404 می باشد زیرا این عمل این پیام را به برنامه هایی از قبیل موتورهای جستجو و کنترل کننده های لینک می دهد که از کد 404 HTTP برای نمایش اطلاعات استفاده کنند، همچنین باعث گیج شدن کاربران سایت شما نیز می شود.

  1. فکر نکنید که همه بازدید کنندگان همیشه با سایتتان آشنا هستند.

ممکن است آنها در یک سایت دیگر بر روی لینکی کلیک کنند و این لینک خراب باشد، اگر صفحه 404 پیش فرض را به آنها نشان دهید احتمالا سایت شما را ترک خواهند کرد. بنابراین پیشنهاد می کنیم  صفحه 404 شما شامل بخشی برای جستجو در سایت و همچنین لیستی از اطلاعات موجود در سایتتان به صورت دسته بندی شده باشد تا به کاربر جدید در یافتن اطلاعات مورد نظرش کمک کند.

  1. سعی نکنید حدس بزنید که چرا کاربر یک لینک خراب استفاده کرده است.

نمایش پیام های که به کاربر بگوید این خرابی لینک بخاطر تغییرات در سایت شما می باشد اصلاً مناسب نیست، زیرا ممکن است در بسیاری از موارد دلیل خرابی لینک تغییرات سایت شما نباشد بلکه کاربر در هنگام تایپ لینک اشتباه کرده باشد.

  1. برای یافتن صفحه مورد انتظار کاربر به وی پیشنهادات مناسبی بدهید.

در صورت امکان حدس بزنید که کاربر به دنبال چه چیزی بوده و مشابه ترین موارد را برای وی نمایش دهید، در صورتی که سایتتان به طور اصولی طراحی شده باشد این کار زیاد هم سخت نخواهد بود.

  1. ایجاد فرم گزارش خطا

با قرار دادن یک فرم در صفحات 404 خود می توانید به بازدیدکننده این امکان را بدهید تا این مشکل را به شما گزارش دهید، البته بهترین روش این است که برنامه ای ایجاد کنید تا از اینگونه موارد گزارشات مناسبی را تهیه کند.

  1. بازگردانی خودکار کاربر به صفحه مورد نظر.

گاهی اوقات بعضی صفحات هستند که اشتباه تایپی یا لینک خراب برای آنها بسیار بیشتر است، شما می توانید با شناسایی این صفحات کاربر را به صورت خودکار به صفحه صحیح هدایت نمایید. البته استفاده از گزارش (مورد 5) می تواند بهترین روش برای یافتن این گونه صفحات باشد.

 

مرودی یافت نشد

نظر شما چیست؟